Introduction to Islam

Introduction to Islam – Haktan Dusun

The word “Islam” comes from the root “S-L-M”. This root is attributed to two things: Peace and submission. Muslims are the people that find peace through the submission to Allah. This makes us confident.

There are some questions that we ask in this world: Who am I? Where am I headed to? How did I come here and why?

We can answer these questions with scientific explanations; but science deals with what we are able to see and what is here. However, Muslims do not answer these questions with science.

What distinguishes us from animals is intellect. This helps us to understand the question “Why am I created if everything is created for me?”

This question brings us to the concept of religion. We have been created for the purpose of worshipping God. Then, what does the religion of Allah include?

Pillars of the faith:

 1. Belief in God
 2. Belief in the messengers
 3. Belief in the Books
 4. Belief in the hereafter
 5. Belief in angels
 6. Belief in the divine decree

Pillars of Islam:

 1. The profession of the faith (shahadah)
 2. Daily prayers
 3. Fasting during Ramadan
 4. Zakah (financial side of the religion)
 5. Pilgrimage

İslam’a Giriş – Haktan Tursun

İslam S-L-M kökünden gelir. Bu kök iki kavrama atfedilir: Teslimiyet ve barış. Bizler Allah’a teslim olarak huzur bulanlarız. Bu bizi kendinden emin kılar.

Bu hayatta sorduğumuz bazı sorular vardır: Ben kimim?, nereye gidiyorum, buraya nasıl ve neden geldim? Bu sorulara bilimsel cevaplar verebiliriz ancak bilim görebildiğimiz şeylerle, burada olanlarla ilgilenir. Biz Müslümanlar ise bu sorulara bilimle cevap vermeyiz.

Bizi hayvanlardan ayıran şey, idraktir. Bu bizim şu sorunun cevabını anlamamıza yardımcı olur: Eğer her şey benim için yaratıldıysa, ben ne için yaratıldım?

Bu soru bizi din tahayyülüne götürüyor: Biz Allah’a kulluk için yaratıldık. Peki Müslümanlar için Allah’ın dininde ne var?

İmanın şartları: Allah’a inanmak, peygamberlere inanmak, Allah’ın indirdiği kitaplara inanmak, ahirete inanmak, meleklere inanmak, kadere inanmak.

İslam’ın şartları: Şehadet getirmek, namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek, hacca gitmek.