Toplumun Yeniden İnşası: Kardeşlik Seferberliği – Yrd. Doç. Mahmut Karaman

24 Mart günü Sosyolog Yrd. Doç. Dr. Mahmut Karaman ile “Toplumun Yeniden İnşası: Kardeşlik Seferberliği” adlı konferansımızda bir araya geldik. Karaman Hoca ile özellikle “Kardeşlik Seferberliği” olarak bilinen projesini ve “Aşhane” adıyla bilinen yardım faaliyetlerini konuştuk.
Konferansın başında yardım faaliyetlerinde bulunmanın yoksul kesimden çok varsıl kesime yardım etme girişimi olduğunu belirten Karaman, Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin kültürel yoksulluk olduğuna dikkat çekti. Konferansın ilk üçte birlik bölümünde kültürel yoksulluk üzerine eğilen Karaman, sosyal medyanın ve aşırı tüketimin insanları çok hayati ve temel bir ruhi ihtiyaç olan iyilik yapmaktan nasıl alıkoymakta olduğunu vurguladı.
Daha sonra kültürel yoksullukla mücadelede nasıl yollar izleyebileceğimizden bahseden Karaman, özellikle uzaktan yapılan maddi yardımla doğrudan yardım faaliyetinin içinde bulunma arasındaki farka dikkat çekti. Aşhane projesinde yardım etmek isteyenlerden para yardımı almadıklarını, bunun yerine yardımseverlerin fiziksel olarak faaliyetin içinde yer alıp yardımda bulundukları kardeşlerini görmelerini istediklerini belirterek; bunun yardım faaliyetleri sırasında izlenmesi gereken en önemli düstur olduğunu söyledi.
Üçüncü ve son kısımda ise “Kardeşlik Seferberliği” projesi ve gençlerin nasıl bir araya geleceğinden bahseden Karaman; bu bölümde hem öğrencilerin sorularını cevapladı, hem de ülkemizin öncü üniversitelerinden biri olan okulumuzda da Kardeşlik Seferberliği projesinin gelişmesi için öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

—–

Yrd. Doç. Dr. Mahmut Karaman, 1958 Trabzon/Sürmene doğumlu. İlk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. YL ve doktora eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı. 1998’den beri Sakarya Üniversitesi SBF’de öğretim üyesidir.

Akademik çalışmalarının dışında aile, gençlik, değerler, sosyal değişme, sosyal çözülme ve yoksulluk gibi konular üzerine dizi konferanslar vermekte, iki yıldır 25 ayrı noktada faaliyet gösteren “Toplumun Yeniden İnşası: Kardeşlik Seferberliği” adını verdiği sosyal hareketi yürütmektedir.