Güncel Hadis Tartışmaları – Fikret Çetin

Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübü olarak 22 Mart Çarşamba günü, Boğaziçi Üniversitesinden mezun olduktan sonra İslami İlimler eğitimi almış Fikret Çetin ile “Güncel Hadis Tartışmaları” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bu söyleşide günümüz ilim ehli arasında başlayan ve ardından sohbet meclislerimize kadar misafir olup sıklıkla tartıştığımız “hadis” vakıalarını detaylar ve argümanlar üzerinden ele aldık. Kurulan bu ilim sofrasında değinilen detaylar ve ele alınan argümanlar, katılımcılar tarafından programdan önce konuşmacıya bildirilmiştir. Dolayısıyla, konuşmacının kendi usulüne göre akıp giden konuşmalar gibi değil, doğrudan bizim sorularımızla şekillenen bir konuşma oldu. Konuşma metnini izlediğinizde aşağıdaki sorulara, ve ana hatları ile hadis usulü ve hadis tarihine dair malumat edineceksiniz.

*Bir keçi Kur’an ayetini nesh etmiş midir? Nesh denilen fiilin İslam’da yeri nedir? Nesh, ayetlerin sıhhatini etkiler mi?

*Hadisler kulaktan kulağa aktarılan, 200 yıl sonra da rastgele bir adamın çıkıp kendi aklınca derlediği metinler midir? Bu metinlerin Peygamber’e (sav) ait olduğundan nasıl emin olabiliriz? Uydurma hadis var mıdır?

*Peygamberin ayetler üzerinde söz söyleme hakkı var mıdır? Peygamber hüküm koyabilir mi? Yoksa sadece bir emanetçi misali Kur’an’ı okuyup kenara mı çekilmiştir?

*Kur’an’da kadının yeri nedir? İki kadının şahitliğinin bir erkeğin şahitliğine denk gelmesi bize ne anlatır? Allah böyle bir hüküm koyarak kadınları aşağılamış mıdır?

Kıymetli Hocamıza çok müteşekkiriz. Eminiz ki bu program birçok kişi için faydalı olmuştur. İslami ilimler alanındaki soruları cevaplayacak etkinlikler düzenleyerek zihinlerden şüphelerin ve desiselerin paslarını silmek istiyoruz. Siz kıymetli takipçilerimizden gelecek etkinlik önerilerini de bekliyor, İslami ilimler eksenindeki soruların cevaplanmalarını sağlayacak etkinlikler yapmayı umuyoruz.

Konferansın video kaydı eklenmiştir, iyi seyirler.