Osmanlı’nın Uzun Ömürlülüğü Üzerinde Vakıfların Etkisi – Mehmet Genç, Prof. Dr. Erol Özvar

Afiş1

“Osmanlı tarihinin meçhul ve paradokslarla dolu dünyasına girmenin benim için, yüzmeyi iyice öğrenmeden, bütün adalardan uzakta okyanusun ortasına atlamaya benzer bir riski yüklenme anlamına geldiğinden habersizdim.”

Bundan 50 yıl önce Ömer Lütfi Barkan’ın danışmanlığında Osmanlı İktisat Tarihi alanında doktora yapmaya başlayan Mehmet Genç, karşısında ideolojiler, mitler ve eksik verilerle örülü bir tarih bulur. Bu resim karşısında çıkış yolunu ömrünü Osmanlı İktisat Tarihi’ne adamakta bulur ve bir hakikat yolculuğuna çıkar. 50 yıl boyunca karınca misali her bir ayrıntısını ilmek ilmek örerek, yeni bir Osmanlı iktisat tarihi anlatısı inşa eder.

Bu uzun yolculuğun şimdiki safhasında Osmanlıdaki vakıf sistemini, iktisat tarihinin en temel meselelerinden biri olan Osmanlının uzun ömürlülüğü bağlamında inceleyen Mehmet Genç Hoca; 19 Aralık Cuma günü Boğaziçi Üniversitesinde Erol Özvar Hoca ile birlikte “Osmanlı’nın Uzun Ömürlülüğü Üzerinde Vakıfların Etkisi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir